Jak oglądać rajd?

 (link otworzy duże zdjęcie)

Bezpieczne oesy: Wspólna akcja ORLEN 74.Rajdu Polski i Magazynu Rajdowego WRC

Rajdy samochodowe na poziomie mistrzostw świata to wielkie widowiska sportowe trwające kilka dni. W tym czasie kibice pokonują często duże odległości w poszukiwaniu najciekawszych miejsc widokowych wokół tras odcinków specjalnych. Organizatorzy starają się, aby fani sportu rajdowego nie musieli jednak przemierzać setek kilometrów. Wiele czynników ma decydujący wpływ na wybór trasy i harmonogram rajdu, ale do najważniejszych należy bezpieczeństwo kibiców.

Kibice wybierający się na ORLEN 74. Rajd Polski już na ponad miesiąc przed rajdem poznali dokładne mapy odcinków specjalnych wraz z lokalizacją 73 stref widokowych. Ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z ubiegłoroczną edycją rajdu. Dodatkowo każda strefa została opisana, sfotografowana i sfilmowana z powietrza, aby ułatwić fanom sportu rajdowego wybór miejsca, z którego chcą podziwiać najlepszych kierowców świata. Wszystkie te materiały znajdą się na stronie internetowej rajdu www.rajdpolski.pl oraz w oficjalnym informatorze imprezy.

Kibice nie działają więc po omacku, ale otrzymują zestaw informacji, zdjęć i map, dzięki którym mogą dużo wcześniej zaplanować swój pobyt na rajdzie. Warunki jakie tworzy kibicom organizator zachęcają do wyboru mniejszej liczby miejsc widokowych danego dnia i pozostania w nich jak najdłużej, do przejazdu ostatniej załogi. Taka właśnie formuła podziwiania rywalizacji jest wybierana obecnie najczęściej, aby uniknąć szalonych i niebezpiecznych „wyścigów” wokół trasy rajdu. Dobrym przykładem dla kibiców jest w tym przypadku wąskie grono fotoreporterów podróżujących z mistrzostwami świata na wszystkie rajdu popularnego cyklu. Oni również wybierają kilka, zazwyczaj dwa, trzy najciekawsze dla nich miejsca w ciągu dnia, aby uniknąć ryzykownej gonitwy pomiędzy oesami.

Niezbędnym dokumentem przy wyborze interesujących nas punktów widokowych jest harmonogram czasowy. Rajd rozgrywany jest według precyzyjnego planu czasowego i tylko sporadycznie i w wyjątkowych sytuacjach zdarzają się niewielkie zazwyczaj spóźnienia. Dokonując więc wyboru stref kibica, w których chcemy się znaleźć musimy wziąć pod uwagę czy jest realne przemieszczenie się między nimi w określonym czasie. Każda edycja Rajdu Polski gromadzi zawsze ponad 100 tysięcy kibiców, a to sprawia, że ruch samochodów na wąskich, lokalnych drogach jest bardzo duży. Zdarza się, że tworzą się „korki”. Parkingi zlokalizowane są zaledwie w odległości od 300 do 1000 metrów od tras odcinków, ale to również wymaga kilkuminutowego spaceru. Wybierając z kolei dojście do interesującego nas miejsca od strony startu czy mety musimy wziąć pod uwagę, że przejście przez nią jest zamykane na 30 minut przed startem odcinka specjalnego.

Strefy kibica zostały wyznaczone tak, aby zapewnić widzom maksimum bezpieczeństwa. We wszystkich przypadkach organizator zawarł także stosowne umowy z właścicielami gruntów, na których te strefy są zlokalizowane. W każdej z nich pracują tzw. safeciarze (safety men), którzy często w trudnych warunkach pozostają do naszej dyspozycji od godziny 4:00 do 22:00. Szanujmy ich, pracują dla nas. Podstawą ich działań jest liczący aż kilkaset stron Plan Zabezpieczenia, a celem BEZPIECZEŃSTWO w rajdzie !

źródło: rajdpolski.pl

Opublikowano: 06 czerwca 2017 07:16

Kategoria: Rajd Polski 2017

Wyświetleń: 1363

Gmina Pozezdrze

Realizacja: IDcom.pl