Stręgielek (niem. Klein Strengeln) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.


Położenie

Wieś położona jest w północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, 11 km na południowy wschód od Węgorzewa, nad jeziorem Stręgielek i w pobliżu jeziora Stręgiel oraz szeregu mniejszych jeziorek: Białego koło Stręgielka, Romint, Piecek, Jagoczan, Głebokiej Kuty, Brząs, Dziaduszyn.


Dzieje miejscowości

Wieś królewska założona w 1550 roku na 50 łanach; pięć z nich zakupił sołtys, niejaki Stańko z Bartoszy koło Ełku. Już po siedmiu latach wieś była zasiedlona (22 rodziny chłopskie). W tym okresie nazywano ją Stringlichen, później Klein Stryngeln, Klein Strengel. Mieszkańcy odrabiali pańszczyznę w majątku państwowym w Przytułach. W 1710 roku na dżumę zmarła niemal cała populacja wsi (131 osób).

W XVIII wieku na części włók chłopskich powstał folwark, który dzierżawiła rodzina Łosiów, a w połowie XIX wieku należał on do rodziny Pilchowskich; pod koniec stulecia (ok. 1889 r.) został on rozparcelowany. W XVII wieku wieś obejmowała 52 łany, w XVIII wieku 55 łanów, a w połowie XIX wieku wieś i folwark łącznie liczyły 50 łanów. W roku 1858 wieś i folwark zamieszkiwało łącznie 306 osób, natomiast w 1939 roku Stręgielek liczył 348 mieszkańców.

Szkołę we wsi założono w 1737 roku; w połowie XIX wieku uczęszczało do niej 82 dzieci, zaś w 1935 roku 46 dzieci. Po II wojnie światowej ponownie uruchomiono ją w 1949 roku; w połowie lat 60. obejmowała ona cztery klasy.

W 1968 roku sołectwo Stręgielek należało do gromady Kuty.

 

Informacje na temat sołectwa znajdują się również w Biuletynie Informacji Publicznej Pozezdrze

 

Strona WWW miejscowości Stręgielek

Gmina Pozezdrze

Realizacja: IDcom.pl