Gmina Pozezdrze położona jest w południowo-wschodniej części powiatu węgorzewskiego. Przez jej środek przepływa rzeka Sapina – urokliwy szlak kajakowy, uczęszczany zarówno przez wczasowiczów okolicznych ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych, pól namiotowych, jak również przez gości gmin ościennych. Szlak rzeki Sapiny tym jest dla kajakarzy, co  szlak rzeką Krutynią. Zaczyna się w sąsiedniej Gminie Kruklanki od jeziora Kruklin, poprzez Gołdopiwo przebiega dalej przez naszą Gminę Pozezdrze, kończąc na Gminie Węgorzewo. Długość całego szlaku ok. 36 km, z czego najpiękniejsza i najdłuższa część,to teren naszej  gminy. Punktem kulminacyjnym jest przeprawa  przez czynną śluzę w Przerwankach z 1910 r., poprzez jezioro Wilkus, Brząś, Pozezdrze, Stręgiel uchodzi do jeziora Święcajty – Gmina Węgorzewo.

    Przez gminę przebiegają liczne szlaki rowerowe. Do wytyczenia jednego z nich inspiracją była książka „Mazurskie opowieści” miejscowej działaczki kulturalno-oświatowej  - Jadwigi Tressenberg, która zebrała  w niej baśnie i legendy. Punkty, których dotyczą opublikowane legendy zostały oznaczone rzeźbami i stanowią idealne miejsce na odpoczynek w czasie wycieczek rowerowych.  Warto  również  pokonać  w lesie pozezdrzańskim wytyczoną ścieżkę przyrodniczą  „Co kryją Mazurskie Lasy?”

     Do turystyki pieszej zachęca rzeźba terenu, która w okolicach miejscowości Piłaki Wielkie swoim ukształtowaniem przypomina tereny podgórskie. Rezerwat „Piłackie Wzgórza” pokryty jest borami mieszanymi i krzewami, a pokonywanie uroczysk i dolin dostarcza odwiedzającym niezapomnianych wrażeń.

Gmina Pozezdrze

Realizacja: IDcom.pl