Szlak kajakowy rzeki Sapiny

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Pozezdrze

Kategorie: Szlaki turystyczne: Kajakowe

Sapina - jedna z najbardziej malowniczych, choć mało jeszcze poznanych nizinnych rzek Mazur. Szlak łatwy, nadający sie nawet dla mało wprawnego kajakarza. Cała trasa począwszy od jeziora Kruklin poprzez jeziora: Patelnia, Gołdapiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel objęta jest strefą ciszy (zakazem używania silników spalinowych). Brak masowego ruchu turystycznego czyni rzekę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Na przepłynięcie Sapiny można poświęcić jeden lub dwa dni z noclegiem na polu biwakowym lub w kwaterach prywatnych znajdujących się w okolicach jeziora Gołdapiwo. Spływ jednodniowy rozpoczynamy przy śluzie w Przerwankach i liczy on wówczas 18,5 km. Wariant dwudniowy należy zacząć na leśnym polu namiotowym położonym nad rynnowym jeziorem Kruklin, leżącym ok. 1 km od wsi o tej samej nazwie. Trasa ma wówczas długość 32,5 km. Koniec spływu we wsi Ogonki nad jeziorem Święcajty.

Trasa jest bardzo malownicza i urozmaicona. Spotkamy tu zarośnięte, śródleśne brzegi z licznymi polami, piękne łąki i urokliwe jeziora dodające rzece tajemniczości i swoistego piękna, gdyż dostać się na nie można jedynie z wody. Zmienny krajobraz, urozmaicona linia brzegowa, gęste trzcinowiska zamieszkałe przez liczne ptactwo wodne, przyciągają na rzekę nie tylko wielbicieli kajakarstwa, ale również miłośników dziewiczej przyrody.

Zdjęcia:

Gmina Pozezdrze

Realizacja: IDcom.pl